Øvrigt på skole- og fritidsområdet
I Albertslund Kommune arbejder skolerne med udvalgte fælles mål og indsatser.
IT i skolen
Med politikernes budgetaftale for 2025, er det besluttet skære ned i brugen af skærme i skolen. Læs mere om dette her på siden.
Aula
På Aulainfo.dk samles informationer, hjælp og gode råd vedrørende Aula.
Kulturtrappen
Her kan du læse om Albertslund Kommunes kulturtilbud til alle folkesskole-elever.
Børnefestuge
Hvert år afholder Albertslunds institutioner, skolefritidsordninger og klubber den populære Børnefestuge.
Børneliv i sund balance
Albertslund Kommune deltager i Børneliv i sund balance sammen med Aalborg Kommune og Frederikssund Kommune. Projektet er støttet af Nordea-fonden og ledet af Center for Forebyggelse i praksis, KL.
Uddannelse og job
Her kan du finde oplysninger om uddannelse og job for unge.
Modersmålsundervisning
Tosprogede elever i 1.-9. klasse tilbydes modersmåls-/nationalsprogsundervisning i tre timer om ugen.
Juniormesterlære – sådan kan du også gå i skole
Fra det nye skoleår, 2025/26, skal vi på skolerne tilbyde Juniormesterlære, som bliver en ny måde at gå i skole på. Målgruppen for Juniormesterlære er elever med særlige talenter for praksisnær læring. Juniormesterlære er et tilbud til elever, som motiveres af en varieret skolegang, hvor de møder virkelige arbejdsopgaver, som de kan relatere læringen til. Den 20. maj 2025 er der frist for at tilmelde sig juniormesterlære i skoleåret 2025/26

Albertslund Kommunes Skolepolitik
Folkeskolen i Albertslund Kommune er helt central for børn og unges læring, trivsel, udvikling og dannelse. Med et ufravigeligt fokus på værdien for børnene og de unge skal vi udvikle folkeskolen i fællesskab. Læs vores skolepolitik, der gælder fra 2023-2026.