IT i skolen
Med politikernes budgetaftale for 2025, er det besluttet skære ned i brugen af skærme i skolen. Læs mere om dette her på siden.

Med politikernes budgetaftale for 2025, er det besluttet skære ned i brugen af skærme i skolen.
Fremover vil elever låne en Chromebook til eget brug fra og med 4. klasse. Levetiden på en Chromebook anslås til at være ca. 3 år, og den vil således blive udskiftet i 7. klasse. Den Chromebook eleverne låner i 7. klasse, vil således følge eleven frem mod folkeskolens afslutning.
Skolernes yngste elever får adgang til digitale devices via klassesæt, som er placeret på skolerne.
Skolerne stiller fortsat devices til rådighed for elever med behov for digitale hjælpemidler – eksempelvis til elever med dysleksi.
Skærm og digitalisering fylder som aldrig før. I skolen er det vigtigt, at eleverne lærer at anvende og bruge teknologierne, så de bliver rustede til at klare sig. Eleverne skal både opnå færdigheder i at anvende digitale teknologier, men også udvikle kompetencer til at reflektere over - og kritisk kunne forholde sig til - brugen af teknologierne.
Lærerne planlægger undervisningen ud fra en kritisk og reflekterende synsvinkel, så IT anvendes, når det er relevant og er med til at give en ekstra dimension til undervisningen og der stilles didaktiserede læremidler til rådighed og brug i undervisningen.
En Chromebook er et dyrt arbejdsredskab, så det er vigtigt, at du passer godt på den. Du låner din Chromebook, så længe du er elev på en folkeskole i Albertslund. Den skal afleveres ved endt skolegang.
Forårsager du skade på udstyret - ved for eksempel med vilje at træde på den, gøre den våd eller at den bortkommer - kan der blive tale om, at du skal betale erstatning.
Når der er tale om hændelig skade, ødelæggelse eller bortkomst, hvor du ikke har handlet forsætligt eller uagtsomt vil skolen/kommunen dække udgiften og der vil ikke blive krævet erstatning. Det er eleven, som skal give en rimelig, troværdig og overbevisende forklaring af hændelsesforløbet.
Erstatningens størrelse afhænger af værdien af det udleverede, og efter omstændighederne vil et erstatningsansvar kunne lempes, så der ikke skal betales fuld erstatning. Kommunen kan gøre forældre erstatningsansvarlige for deres barns skadegørende handling eller bortkomst af udstyret.
Du skal henvende dig på skolen, hvis du har spørgsmål.

On er en platform for læring og dialog, der bidrager til en tryg digital fremtid for alle børn og unge i Danmark.
Fokus er på børn og unges skærmbrug og trivsel og på at styrke deres evner til at begå sig i en digitaliseret verden.
Det er organisationerne Red Barnet, Børns Vilkår, Medierådet for Børn og Unge samt Center for Digital Pædagogik, der er gået sammen om at fremme digital dannelse i en bred national indsats med støtte fra Børne- og Undervisningsministeriets Pulje til styrket indsats for digital dannelse af børn og unge.