Gå til hovedindhold

Ejendomsselskabet Casa Nord har sammen med Henning Larsen Arkitekter vundet udbuddet af Hyldagergrunden

Hyldagergrunden, hvor der tidligere lå en skole, er blevet solgt til Casa Nord ApS, som vil udvikle et nyt, attraktivt boligområde i kommunen, som ligger lige ved Vridsløselille Landsby og Hyldager Bakker

Indhold

    Om udsigten til, at Casa Nord sammen med Henning Larsen Arkitekter skal til at bygge et nyt, attraktivt boligområde på Hyldagergrunden, siger borgmester Lars Gravgaard Hansen:

    ”Jeg er glad for, at vi i Kommunalbestyrelsen blev enige om Casa Nords projekt for Hyldagergrunden. Det har færrest boliger af de projekter, som blev budt ind, og det passer i mine øjne bedst til området, bl.a. med Vridsløselilles landsbymiljø. Der er mange spændende tanker i oplægget til en ny bydel på Hyldagergrunden, som jeg ser frem til at se blive realiseret. For eksempel synes jeg, det er rigtigt godt, at der på områdets sydvestlige hjørne, ved den helt særlige tunnel under banen, er lagt op til at bevare et grønt område med naturlegeplads, som mange børn og familier kan få glæde af.”

    I tråd med kvaliteterne i Albertslund
    Helt fra starten af udbygningen af Albertslund, er der lagt stor vægt på at sikre grønne, fælles opholdsarealer i tilknytning til alle boliger. De mange grønne områder og opholdsarealer er en af de bærende kvaliteter i Alberts­lund, som også skal være en del af den nye bydels kvalitet. De udendørs opholdsarealer understøtter fællesskab på forskellige niveauer, så beboerne kan mødes om forskellige aktiviteter, og de grønne arealer skal kunne danne ramme om sociale arrangementer og tilfældige møder og skal så vidt muligt udfor­mes således, at de indbyder til leg, ophold, fællesskab og motion for alle aldre samt understøtter en høj biodiversitet.

    ”Hyldagergrunden skal udvikles til en moderne og bæredygtig bydel med primært boliger og fællesskabsorienterede funktioner . Projektet tager afsæt i kommunens vision om at skabe en grøn bydel med stærke fællesskaber og høj livskvalitet. Vi er stolte over at være valgt til at realisere dette vigtige byudviklingsprojekt. Vi ser frem til et tæt samarbejde med Albertslund Kommune om at skabe en ny, levende bydel,” siger Sidsel Guldhammer, Projektleder i Ejendomsselskabet Casa Nord.

    Det nye boligområde på Hyldagergrunden
    Den fremtidige bebyggelse lader sig forme af naturen, men inspireres af karakteren i Vridsløselille Landsby. Med inspiration fra gårdene i landsbyen bliver Hyldagerkvarteret opbygget som en samling af mindre klynger, der tilsammen danner et varieret og genkendeligt boligområde. Hver klynge knytter sig til et særligt karakterområde, hvor arkitektur og landskab går i dialog med hinanden og med det omkringliggende miljø. Karakteristiske træk fundet i landsbyen fortolkes på forskellig vis i den nye bebyggelse for at skabe samhørighed og skabe en direkte relation til omgivelserne. De arkitektoniske greb benyttes på forskellig vis som ingredienser til at fremhæve forskelligartethed, men med fællestræk.

    Bebyggelsen kommer til at bestå af ca. 300 boliger, som både vil indbefatte etageboliger og rækkehuse. Etageboligerne varierer i størrelse fra 2-5 værelser fordelt på 50-135 kvm. Dertil kommer rækkehuse i 1-2 plan fordelt på 116-126 kvm. Ved at tilbyde både lejligheder og rækkehuse i forskellige størrelser, tiltrækkes forskellige typer beboere og der skabes der gode forudsætninger for, at man kan blive boende i området selvom behovet ændres over tid.

    Næste skridt er, at Albertslund Kommune i fællesskab med Casa Nord igangsætter processen med en lokalplan, der skal gøre det muligt at realisere projektet.

    Se Casa Nord og Henning Larsen Arkitekters præsentation af projektet

    Nedenfor er billeder fra Casa Nord og Henning Larsen Arkitekters projekt for Hyldagerkvarteret.