Gå til hovedindhold

Fra den 20. oktober kan der brevstemmes til ældrerådsvalget

I forbindelse med kommunal- og regionalvalget tirsdag den 18. november er der ældrerådsvalg. Der skal vælges 11 kandidater og gerne det samme antal suppleanter. Fire mandage fra kl. 10-18 er det muligt at brevstemme til ældrerådsvalget, hvis man er udfordre ti at stemme på valgdagen. Man kan brevstemme i Borgerservice på biblioteket. Første mandag er den 20. oktober

Indhold

    I forbindelse med kommunal- og regionalvalget tirsdag den 18. november er der ældrerådsvalg. Der skal vælges 11 kandidater og gerne det samme antal suppleanter.

    Hvad laver Ældrerådet?
    Ældrerådet rådgiver bl.a. Kommunalbestyrelsen i sager, der berører borgere over 60 år.

    Mulighed for at brevstemme
    Fra den 20. oktober vil det være muligt at brevstemme til ældrerådsvalget, hvis man har udfordringer med at gøre de tpå selve valgdagen. Det er muligt at brevstemme i Borgerservice på Albertslund Bibliotek. Det er muligt at brevstemme følgende mandage:

    • Mandag den 20. oktober kl. 10-18
    • Mandag den 27. oktober kl. 10-18
    • Mandag den 3. november kl. 10-18
    • Mandag den 10. november kl. 10-18

    Se kandidaterne til ældrerådsvalget