Borgermøde afholdt som led i høring om Hængslet
Mandag den 5. maj havde borgere mulighed for at komme og høre om planerne for Hængslet på Vridsløse. Lokalplanforslaget var i høring indtil den 8. maj 2025

Mandag den 5. maj havde borgere mulighed for at komme og høre om planerne for Hængslet på Vridsløse.
Værkstedsbygningen på Vridsløse skabte rammerne for mødet, hvor der blandt andet blev diskuteret arkitektur for det nye byggeri, transformation af værkstedsbygningerne, at støjen fra jernbanen ikke længere vil reflektere ned mod Albertslund Syd, når mobilitetshusene bliver bygget mm.
Høringen sluttede den 8. maj 2025.
Planen kan læses her på kommunens hjemmeside





Følg med i udviklingen af bydelen Vridsløse
Engang var der et lukket fængsel. I fremtiden skal der være en åben bydel. Følg med i udviklingen af området med det gamle Vridsløselille Fængsel, der skal blive en grøn og levende bydel i hjertet af Albertslund.