Fuldt hus til temamøde om forebyggelse af faldulykker
Ældre Sagen og Ældrerådet i Albertslund oplevede overvældende interesse for temamødet om forebyggelse af faldulykker torsdag den 5. november 2026
Med omkring 100 deltagere i salen var fremmødet så stort, at arrangørerne måtte lukke for yderligere adgang. Den store interesse kom bag på arrangørerne og viser, at der er et betydeligt behov for viden om, hvordan faldulykker kan forebygges.
Desværre måtte flere interesserede gå forgæves. Derfor traf Ældre Sagen og Ældrerådet hurtigt beslutning om at afholde endnu et møde om samme emne i januar 2027. Det nye møde vil efter planen få de samme oplægsholdere. Nærmere information om dato, tidspunkt og tilmelding følger.
På temamødet fortalte overlæge Mette Lindhardt fra Afdeling for Ældresygdomme og Lindrende Behandling på Hvidovre Hospital blandt andet om:
- hvorfor risikoen for fald kan stige med alderen
- hvilke forhold der kan øge risikoen for at falde
- hvordan fald kan forebygges gennem opmærksomhed og konkrete tiltag i hverdagen
Efterfølgende fortalte Albertslund Kommunes genoptræningscenter om lokale muligheder for træning og faldforebyggelse samt om, hvad borgerne konkret kan gøre for at bevare deres mobilitet og sikkerhed i hverdagen.
Arrangørerne glæder sig over den store opbakning og ser frem til at byde interesserede velkommen til endnu et temamøde i januar 2027.
Følg med i Kommunalbestyrelsens arbejde
Følg med i det lokale demokrati. Læs om medlemmerne af Kommunalbestyrelsen, læs dagsordener, referater, politikker m.m.