Der er indgået aftale med ny privat leverandør af hjemmepleje
Albertslund Kommune får ny privat leverandør af hjemmeplejeydelser fra 1. maj 2023. Den nye leverandør bliver Cura Pleje, som overtager fra den tidligere private leverandør DFS Plus.

Alle borgere, der modtager hjemmehjælp, vil modtage et informationsbrev om leverandørskiftet, herunder muligheden for at vælge Cura Pleje som den fremtidige leverandør af hjemmepleje.
Ved spørgsmål til leverandørskifte kan Visitationen kontaktes på tlf. 23298684 i tidsrummet mandag til fredag kl. 08.30 – 09.30.
Læs mere om Cura Pleje på firmaets hjemmeside

Følg med i dine sager hos Albertslund Kommune
Regeringen og Kommunerne har indgået en aftale om mere gennemsigtighed for borgerne og fra den 1. december 2020 kan du derfor på Borger.dk - Mit Overblik følge med i dine sager og ydelser indenfor en række nye områder.