Skoler og SFO

Egelundskolen, Herstedlund Skole, Herstedvester Skole og Herstedøster Skole er folkeskoler med SFO, mens Ungecenter er en skole med 10. klasser og ungdomsskole. Brøndagerskolen er et helhedstilbud for børn og unge med autisme og generelle indlæringsvanskeligheder. Du kan læse mere om den enkelte skole og SFO'erne på deres hjemmesider


 

 

Egelundsskolen

Egelundskolen
Egelundsvej 8-10
2620 Albertslund
Tlf: 43 64 73 50
E-mail: egelundskolen@albertslund.dk
Hjemmeside: http://egelundskolen.skoleporten.dk

SFO
Egelundskolen
Egelundsvej 8-10
2620 Albertslund
Tlf: 22 38 09 21

E-mail: sfoegelundskolen@albertslund.dk

SFO
Egelundskolen har to afdelinger:

Grønningen
Egelundsvej 8
2620
Albertslund
Tlf: 43 64 04 48
E-mail: groenningen@albertslund.dk

Egeskoven
Egelundsvej 9
2620 Albertslund
Tlf: 43 64 43 27
E-mail: egeskoven@albertslund.dk

Herstedvester Skole

Herstedvestervej 44-46
2620 Albertslund
Tlf: 43 68 73 40
E-mail: herstedvesterskole@albertslund.dk
Hjemmeside: http://herstedvesterskole.skoleporten.dk

SFO
Herstedvester Skole
Herstedvestervej 44
2620 Albertslund
Tlf: 43 68 73 40
Email: sfoherstedvester@albertslund.dk

SFO
Herstedvester Skole har fire afdelinger og en fritliggende SFO:

Labyrinten
Herstedvestervej 44
2620 Albertslund
Tlf: 28 10 94 63
E-mail: Labyrinten@albertslund.dk

Lysthuset
Herstedvestervej 46
2620 Albertslund
Tlf: 43 68 66 62
E-mail: lysthuset@albertslund.dk

Lærkelængen
Herstedvestervej 52
2620 Albertslund
Tlf: 26 37 76 74
E-mail: laerkelaengen@albertslund.dk

Stjernen
Herstedvestervej
50
2620 Albertslund
Tlf: 43 64 16 67
E-mail: stjernen@albertslund.dk

Børnehuset
Baunegård (Fritliggende SFO)
Gl. Landevej 47
2620 Albertslund
Tlf: 43
64 54 36
E-mail: baunegaard@albertslund.dk

Herstedlund Skole

Herstedlund Skole
Nyvej 11
2620 Albertslund
Tlf.: 43 68 71 50
E-mail: herstedlundskole@albertslund.dk
Hjemmeside: www.herstedlundskole.skoleporten.dk

Herstedlund Skole
Nyvej 5
2620 Albertslund
Tlf: 43 68 71 50
E-mail: herstedlundskole@albertslund.dk

 

Herstedøster Skole

Trippendalsvej 2
2620 Albertslund
Tlf: 43 68 73 00
E-mail: herstedosterskole@albertslund.dk
Hjemmeside: http://herstedosterskole.skoleporten.dk

SFO
Herstedøster Skole
Trippendalsvej 2
2620 Albertslund
Tlf: 43 68 73 00
E-mail: sfoherstedosterskole@albertslund.dk

SFO
Herstedøster Skole har tre afdelinger og en fritliggende SFO:

Bifrost
Gl. Landevej 25 D
2620 Albertslund
Tlf: 40 24 76
84 / 40 24 75 17
E-mail: bifrost@albertslund.dk

Hjerter To
Gl. Landevej 25 B
2620 Albertslund
Tlf: 43 63 95 95
E-mail: hjerter.to@albertslund.dk

Kastanjehuset
Gl. Landevej 25 C
2620 Albertslund
Tlf: 51 71 44 25
E-mail: kastanjehuset@albertslund.dk

Familiecentret Storagergård
(Fritliggende SFO)
Gl. landevej 15
2620 Albertslund
Tlf: 51 71 44 25
E-mail: Storagergaard@albertslund.dk

Albertslund Ungecenter

Albertslund Ungecenter har to afdelinger:

Liljens Kvarter 2
2620 Albertslund
Tlf. 43 64 22 15
E-mail: ungecenter@albertslund.dk
Hjemmeside: www.albertslund-ungecenter.dk

Gymnasievej 1
2620 Albertslund
Tlf: 43 68 71 10
E-mail: ungecenter@albertslund.dk
Hjemmeside: www.albertslund-ungecenter.dk

Brøndagerskolen

Brøndagerskolen er et helhedstilbud for børn og unge med autisme og generelle indlæringsvanskeligheder

Brøndagerskolen
Nordmarks Allé 20
2620 Albertslund

Tlf: 43 68 72 00
E-mail: brondagerskolen@albertslund.dk
Hjemmeside: http://broendager.skoleporten.dk

I præsentationsfolderen her på linket kan du læse hvordan skolen arbejder.

I Visitationsproceduren kan du læse, hvordan elever bliver optaget på skole.